Pečeň dostáva každý deň zabrať. Škodia jej vysoké teploty, mastné a grilované jedlá, alkohol a mnoho ďalších vecí. V nasledujúcom článku sa však dozviete, že jej môže škodiť aj to, o čom by ste to nikdy nepovedali!
Aj bylinky môžu škodiť
Našej malej továrni, ktorá je schopná detoxikácie organizmu a má ešte mnoho ďalších dôležitých funkcií, škodia napríklad aj prírodné liečivá. Napríklad taký žihľavový alebo aj iný bylinný čaj môže pečeni poriadne zavariť, pokiaľ ho konzumujete dlhšie, než je odporúčaná doba. A to platí aj v prípade, ak by ste bylinný čaj popíjali celý deň. Dávajte si preto pozor, ako dlho čaj pijete a koľko šálok denne je odporúčaných. Je to preto, že látky, ktoré sa v bylinách nachádzajú, sa odbúravajú v pečeni a ich nadmerné množstvo jej môže ublížiť. Tieto látky sa nachádzajú v každej rastline a slúžia ako ochrana pred bylinožravcami. Odborníci sa zhodujú, že by sme nemali pri jednom druhu bylinného čaju zostať dlhšie, ako dva týždne. Bylinky totiž neškodia len našej pečeni, ale aj iným orgánom a môžu dokonca ovplyvniť účinok niektorých liekov, ktoré užívate.
Pozor na dostatok pohybu
V súčasnosti býva jedným z najčastejších nálezov na pečeni stukovatená pečeň. Steatóza alebo stukovatená pečeň patrí medzi ochorenia, ktoré nie sú na prvý pohľad nijako viditeľné a preto pokiaľ nie je včas liečená, môže mať vážne následky. Hoci sa dá „získať“ mnohými spôsobmi, najčastejším z nich býva nedostatok pohybu. Respektíve, pohybom ju môžeme výrazne znížiť. Vyskúšajte preto namiesto oddychovania pred televízorom ísť na prechádzku. Pomôcť môže aj pár krokov, ktoré spravíte v práci každú hodinu. Pečeň tak ľahšie spracuje tuky, cukry, vitamíny aj minerály z potravy a rýchlejšie odstráni nebezpečné toxíny. Pri ochorení na stukovatenú pečeň dochádza k hromadeniu tuku v pečeňových bunkách, ktoré následne nepracujú správne. Pokiaľ nedôjde k liečbe, môže sa časom rozvinúť aj obávaná cirhóza. Dôležitá je preto včasná diagnóza, upravenie stravy a celkovo životného štýlu.
Pred novou diétou sa poraďte s lekárom
Na záver sa dostávame aj k prostriedku, ktorý našej pečeni škodí najviac – alkohol. Podľa odborníkov je pre naše telo prijateľnejšie, ak pijeme v malých dávkach pravidelne, než raz za čas vo veľkom množstve. Aj konzumácia alkoholu má svoje vlastné pravidlá, ktoré ak dodržíte, nemusí sa z vás stať abstinent. Dodržiavať by ich mali hlavne ženy. Nikdy nepite alkohol nalačno a nezapíjajte ním lieky ani vitamíny. Ak si chcete zabezpečiť príjemný večer, dajte si mastné a kalorické jedlo radšej pred pitím, nikdy týmto jedlom alkohol nezajedajte. Ako žena si vždy zvoľte radšej víno, než pivo a tvrdý alkohol. Posledným pravidlom je, že pokiaľ sa chystáte večer zabávať s alkoholom, celý deň sa snažte piť dostatok vody. Pečeň nadmerne zaťažuje aj diéta. Hlavne pokiaľ ide o monodiétu, ktorá má údajne rýchly efekt na chudnutie, no veľmi zaťažuje práve pečeň. Platí to aj o bielkovinových diétach, preto sa vždy radšej vopred poraďte so svojím lekárom o možných následkoch.