Náročný tréning? Nezabúdajte na dostatočnú regeneráciu!

Mávate pocit úplného vyčerpania po náročnom tréningu a desíte sa predstavy, že zajtra vás čaká ďalší? Ste unavení, váš apetít dosahuje nekonečných výšin, škriabe vás v hrdle a svaly vás bolia tak, že len podstavenie sa z postele je nadľudský výkon? Ak ste si doteraz mysleli, že ide o niečo, čo je normálne a musíte to len pretrpieť, nie je to tak. Existujú spôsoby, ktoré vám pomôžu cítiť sa dobre a sviežo aj v tom najväčšom tréningovom nasadení!

Náročný tréning? Nezabúdajte na dostatočnú regeneráciu!
(zdroj: unsplash.com)

Začnite warm-upom

Každý športovec skôr či neskôr príde na to, že by mal okrem podávania maximálnych výkonov dbať aj na dobrú regeneráciu. Pod týmto názvom sa v praxi skrývajú všetky činnosti, ktoré vedú k zotaveniu vašich telesných aj duševných procesov, predtým kvôli aktivite narušených.

Takúto obnovu môžu potrebovať svaly namáhané cvičením, unavené kĺby, imunita, ktorá robí všetko pre tú najlepšiu obranu tela, ale aj hlava, ktorá je neustále pod tlakom snahy dosahovať tie najlepšie výsledky. Ako teda prakticky na to?

Formy regenerácie môžeme rozdeliť z pohľadu času. Prvou je učite tá pred tréningom. Zaraďujeme sem rozcvičku, ktorá sa bežne nazýva aj warm-up. Zahŕňa nejakú ľahšiu aktivitu v podobe kardia (napr. beh na páse, skákanie cez švihadlo a pod.), kĺbovú mobilizáciu, dynamický strečing či rozmasírovanie svalov.

Nezabúdajte na doplnky stravy

Regeneráciu by ste si mali dopriať aj počas tréningu. Najlepšie sú činnosti, ktorými chceme udržať telo v čo najvýkonnejšom móde. Ide napríklad o dodržiavanie pitného režimu či dopĺňanie sacharidov v priebehu dlhého vytrvalostného výkonu. 

Po tréningu sa hodí väčšina regeneračných aktivít. Okrem kvalitného potréningového jedla sem patria rôzne masáže, saunovanie a napríklad aj aktívny oddych (s dodatočným odstupom), akým je beh, cyklistika či prechádzka.

K dostatočnej výžive patria aj suplementy ako proteíny, doplnky potravy či rôzne vitamíny, ktoré nájdete aj online – kúpiť si ich môžete výhodne a z pohodlia domova aj vďaka Unizdrav zľavovému kódu, alebo pre viac zliav navštívte priamo https://www.kuponyzdarma.sk/.

Môžete si privodiť zbytočné zranenie

Dôležitou otázkou určite je aj to, čo sa môže stať, ak nebudete regenerovať kvalitne. Nie je totiž výnimkou, že športovec sa zameriava na výkony a dosahovanie čo najlepších výsledkov, ale oddych pritom odsúva na druhú koľaj. To je však ten najhorší prístup. Prečo?

Pri nedostatočnej regenerácii okrem iného hrozí najmä horší športový výkon a nižšia tolerancia záťaže. Zvyšuje sa tiež riziko zranení pohybového aparátu, ako napríklad natiahnutie alebo natrhnutie svalov.

Nedostatok oddychu sa môže prejaviť aj na mentálnom zdraví, a to napríklad úzkostlivosťou, podráždenosťou či celkovou náladovosťou. Časté sú aj kognitívne zmeny. Preťažený atlét môže mať problém s koncentráciou alebo tiež pamäťou. Môže sa prejaviť zhoršená imunita alebo hormonálna nerovnováha. No a typický je celkový nedostatok energie či chýbajúca motivácia.

Chýba vám k vášmu športu nejaké športové vybavenie? Kúpiť si ho môžete výhodne aj online, ak pri tom využijete napríklad tento Hop Sport zľavový kód.