V každej krajine, náboženstve i kultúre existujú určité spoločenské normy a zvyky, ktoré ovplyvňujú správanie sa a etiketu. Bežným zvykom je pri zoznamovaní sa podať ruku. Existujú však situácie, ktoré si vyžadujú iný spôsob komunikácie.
Podanie ruky nesmie obťažovať
Reč tela dokáže človeku a o človeku veľa prezradiť. Mnohí vám vedia z očí vyčítať strach i nervozitu. Na základe vášho postoja vedia odhadnúť vašu povahu i osobnosť. Avšak, aj také podanie ruky môže o človeku veľa vypovedať. Dlhý alebo krátky, silný alebo slabý stisk – to veľa napovie o vás, ako o človeku. Keď sa zoznamujeme, niekoho stretneme po dlhej dobe alebo keď niekoho len tak stretneme na ulici, podanie rúk je vhodné vo väčšine spoločenských situácií. Jednou zo situácií, ktorá je na to nevhodná, je napríklad to, keď má osoba, s ktorou sa chcete zoznámiť, plné ruky. Mali by ste pamätať na to, že podanie ruky a jej potrasenie by nemalo byť obťažujúce. To znamená, že ak by ste chceli v tomto prípade niekomu podať ruku a potriasť ňou, musel by odložiť všetko, čo má v rukách. Ako teda takúto komplikáciu vyriešiť? Stačí, ak danej osobe srdečne pozdravíte a pokojne môžete fakt, že jej nemôžete podať ruku, aj vhodne okomentovať, napríklad spôsobom „to ma mrzí, že vám nemôžem podať ruku“.
Treba pozorovať reč tela
V nedávnej dobe koronavírovej bolo podanie ruky takmer trestným činom. Žiadne dotyky, vrúcne objatia ani bozky na líce nepripadali do úvahy. A to mnohým z nás ostalo dodnes. Vo všeobecnosti však platí, že ak je niekto chorý alebo sa choro cíti, podanie rúk nie je nutnosťou, aj keď sa považuje za zdvorilé. Zdravá osoba sa totižto vystavuje riziku šírenia choroby. Platí tiež, že každý, kto je očividne chorý alebo sa necíti byť úplne fit, mal by ostať doma a nemal by chodiť do spoločnosti. Ak sa už do spoločnosti vyberie, nemal by nikomu podávať ruku, ale sa len zdvorilo pozdraviť. Odborníci na etiketu tiež tvrdia, že ak na niekom pozorujete reč tela, ktorou dáva najavo, že nemá záujem o podanie ruky alebo akýkoľvek fyzický kontakt, je lepšie sa mu vyhnúť alebo pozdraviť ho iným spôsobom. Medzi takéto signály môže patriť napríklad držanie rúk vbok, kývnutie hlavou na pozdrav, položenie si ruky na srdce alebo spojenie oboch rúk na hrudi. Ktorékoľvek z týchto gest môže signalizovať, že táto osoba vám nechce podať ruku a uznala vás svojím vlastným spôsobom.
Nie každé náboženstvo a kultúra sú tomu naklonené
Podanie ruky je bežné v mnohých kultúrach, ale v niektorých sa považuje za prejav neúcty alebo je výslovne zakázané. Preto je dôležité si naštudovať zvyklosti rôznych krajín či náboženstiev, aby ste sa nedopustili nejakého faux pas. Niektoré náboženstvá považujú za nevhodné, ak si ruky podávajú slobodní alebo nepríbuzní muži, poprípade ženy a muži – preto si treba dať na tento fakt pozor. Môžu existovať vonkajšie znaky, ktoré napovedajú, že osoba môže byť menej naklonená podaniu ruky z náboženských dôvodov. Všímajte si, keď má druhá osoba na sebe náboženský odev, pokrývku hlavy alebo zjavne skromné oblečenie. V týchto prípadoch je lepšie počkať, či podá ruku ona.