Život s atopickým ekzémom

Dedičné choroby si človek nevyberá. To je aj prípad atopie, ekzematického ochorenia kože. Hoci atopické ochorenie môžu vyvolať aj negatívne vplyvy prostredia, v drvivej väčšine prípadov je výsledkom dedičnosti. Ako dokáže atopia ovplyvňovať životy ľudí, ktorí ňou trpia?

S atopickým ekzémom sa môžeme najčastejšie stretnúť u malých detičiek. Ich obranyschopnosť sa v prvých mesiacoch či rokoch života ešte len vyvíja, preto sú viac náchylné na vplyvy a podnety z okolia. Príznaky atopie u nich môžeme pozorovať v súvislosti so zvýšenou slinivosťou a podráždením tvárovej časti, najmä okolia očí. Atopický ekzém sa však môže rozšíriť na rôzne časti tela – do oblasti ramien, bokov, krku, rúk či kolien. Prejavuje sa začervenanými, silne svrbivými miestami na koži.

Hygiena

Človek s atopickou dermatitídou si musí svoj život chtiac-nechtiac upraviť a prispôsobiť. Všetko začína už hygienou a starostlivosťou o pokožku – mala by byť pravidelná a cielená, čo znamená používať dermatologicky testovanú a overenú kozmetiku na atopickú pokožku.

stylzivota.sk_bioderma-sk_com_01

Rozhodne sa treba vyhýbať silne penivým mydlám a kozmetike s obsahom alkoholov a vonných látok, ktoré môžu pokožku dráždiť. Tak isto nie sú prípustné veľké zmeny teplôt – studenú alebo horúcu sprchu či kúpeľ by si mali ľudia s atopiou odpustiť. V záujme zdravia svojej pokožky by sa mali uspokojiť s umývaním vo vlažnej vode, aj to však po dobu maximálne niekoľkých minút.

Obliekanie

Voľba vhodného oblečenia je pre pacientov s atopickou pokožkou tiež jednou z tém. Absolútne nevhodná je vlna, ktorá aj zdravú pokožku nepríjemne škrabe a dráždi, nehovoriac o tej suchej. Z pohľadu obliekania je krízovým obdobím zima. Klesanie teplôt si vyžaduje obliekanie viacerých teplejších vrstiev, čoho následkom je horšie odvetrávanie pokožky. Tá sa pod oblečením potí a parí, čo len nahráva zhoršovaniu príznakov atopie.

stylzivota.sk_bioderma-sk_com_02

Na druhej strane je však potrebné pokožku chrániť, preto je dobré obliekať si na seba viacero tenších vrstiev, ktoré sa dajú v prípade potreby postupne zhadzovať. A rukavice? Ak je vám ľúto vašich obľúbených vlnených či kožených rukavíc a chceli by ste ich nosiť naďalej, natiahnite si pod ne pár rukavíc z hodvábu. Ten pokožke prospieva oveľa viac ako spomenuté dva materiály.

Vplyvy počasia

Atopický ekzém, respektíve jeho prejavy, sa zhoršuje aj pri dramatickej a náhlej zmene teplôt či počasia. Kritické sú zmeny ročných období či prechody z vykúrených miestností von a naopak, najmä počas zimy. Preto je dôležité svoje domácnosti či kancelárie neprekurovať a udržiavať v nich stálu a príjemnú teplotu. Zima a vykurovacie obdobie ako také sú vo všeobecnosti charakteristické nízkou hladinou vlhkosti vzduchu. Proti suchému vzduchu sa však dá bojovať celkom jednoducho – do každej miestnosti umiestnite misku s vodou. Takýto prirodzený zvlhčovač iste prospeje klíme v domácnosti.