Zatočte s plesňou v kúpeľni bez pomoci chemikálií

Plesne v domácnosti dokážu zničiť aj to najmodernejšie zariadenie. Rozmnožujú sa v málo vetraných priestoroch a častokrát vedia narobiť problémy našim dýchacím cestám a pokožke. Plesne v kúpeľni môžu ohroziť najmä alergikov, preto ak máte v rodine alergika, alebo ste alergikom vy sám, zatočte s plesňou v kúpeľni a podniknite potrebné opatrenia, ako sa jej vyhnúť.

plesen

Utierajte všetky špáry

S plesňou zatočíte ak budete priestor medzi škárami dôkladne utierať. Špáry a obkladačky musia byť suché, aby nevznikli dobré podmienky pre vznik plesní. Akonáhle sa utieranie špár zanedbá, v priebehu pár týždňov môžete spozorovať vznik tmavých fľakov medzi obkladačkami a dlaždicami na zemi. Pomôcť by vám pomohla jedine vodeodolná špárovačka. Ak však takú nemáte, dávajte si veľký pozor na kvapky vody v škárach.

Kúpeľňu čistite octom

Drahé chemikálie na čistenie kúpeľne radšej nepoužívajte. Zbytočne rozdráždia vaše dýchacie cesty a spôsobujú silné bolesti hlavy, ba dokonca spúšťajú migrény. Kúpeľňu skúste čistiť kvalitným octom, ktorý používate aj na dochucovanie jedál.

Ocot stačí naliať na špáry, ale aj na kúpeľňové zariadenie (vaňu, sprchový kút, vaňové zásteny, dvere do sprchového kúta, vaničky sprchového kúta) a dôkladne poutierať kefou/ handričkou, ktorú používate na čistenie kúpeľne.

Pozor, ak máte prasknutý obklad, práve toto miesto je najviac náchylné na vznik plesne. Na zacelenie obkladu, čiže prasklín, odporúčame použiť dobrý tmel. Je potrebné si vybrať rovnaké farebné prevedenie aké má farba špárovačky. Dôležité je aj zloženie tesniaceho tmelu.

Okrem octu môžete vyskúšať sódu bikarbónu. Tá pomáha bojovať s plesňami v škárach a dokáže vyčistiť fľaky na obklade, dlažbe, ale aj vo vani. Najmä v lete, kedy sa potíme, môžeme zbadať na povrchu vane žlté fľaky. Sóda bikarbóna s vodou vám ich ale určite odstránia.

Separator image Uverejnené v Bývanie.