Záhrada si na jar vyžaduje adekvátnu pozornosť

Kto z nás by netúžil po dokonalej letnej záhrade v ktorej by mohol spokojne relaxovať a súčasne sa kochať všetkou tou nádherou navôkol, však? Na to je ale potrebné priložiť ruku k dielu už pekne zo začiatku jari, pretože čokoľvek vtedy nedopatrením zabudneme, alebo zámerne vynecháme, to nás spravidla nepríjemne prekvapí neskôr, kedy už bude príliš neskoro na akúkoľvek nápravu.

zahrada

V prvom rade musíme vystihnúť ten správny čas, kedy začneme pracovať v záhrade ťažko skúšanej počas nehostinných a chladných zimných mesiacoch. Ono je to hotová alchýmia, pretože v posledných rokoch je počasie všade na svete neustále vrtkavé, a ťažko predvídateľné a tak sa kľudne môže prihodiť, že sa záhradkári húfne vyroja na svoje pozemky v dobrej viere, že už je po zime, už je ten správny čas. A ajhľa, za pár dní príde poriadna chumelica, vietor začne bičovať všetko navôkol, no skrátka razom sa zase ocitnú o ani keby o pár mesiacov naspäť. Pri práci v záhrade je potrebné mať po ruke aj správne záhradkárske potreby, ktoré výrazne uľahčia s príjemnia prácu v záhrade.

Orezávaním stromov sa všetko v záhrade začína

Tak kedy a ako vlastne poznať ten správny moment zahájenia jarných prác v záhrade? Takým spoľahlivým orientačným bodom by mohla byť aj úplná absencia snehu a priemerná teplota nad päť stupňov po niekoľkých dňoch idúcich za sebou. Vtedy sa môžeme pustiť do odstránenie starých a vyschnutých konárov na stromoch pomocou záhradkárskych nožníc a pílky s jemným listom. S tým ale, že vzniknuté rezy musíme následne čo najskôr zatrieť na to určeným štepárskym voskom, aby sa na nich nestačili uchytiť neželané mikroorganizmy. Zároveň takto doprajeme zdravým častiam koruny stromov dostatok slnečných lúčov.

Aj okrasné kríky si zaslúžia adekvátnu starostlivosť

Podobne ako stromy, tak aj okrasné dreviny si zaslúžia adekvátne ošetrenie po dlhých chladných mesiacoch, pretože extrémne nízke teploty dokážu narobiť poriadnu galibu na tenkých konárikoch. Takže znovu, tie beznádejné zničené a uschnuté bez akejkoľvek diskusie odstrániť a rezy zaceliť latexom alebo štepárskym voskom. Ak nemáme s touto činnosťou nejaké bližšie skúsenosti, je vhodné nechať si poradiť od záhradkárskych odborníkov, pretože je rozdiel v technike zrezávania kríkov kvitnúcich na jar, ako napríklad zimolez, a zlatovkou, ktorá zakvitne v lete.

Trávnik musí byť ako z partesu, inak to nemá význam

Trávniku venujeme pozornosť následne. Najprv ho musíme zbaviť všetkých nečistôt k čomu použijeme kovové hrable. Vyhrabeme starú, odumretú a zamrznutú trávu a pleseň. Trávnik prevzdušníme vertikulárnym prevzdušňovačom. Nakoniec pomôže keď doprajeme trávniku kvalitné hnojivo najlepšie vo forme postreku aby sa nanieslo rovnomerne. Inak s hnojením veľmi opatrne pretože by sme mohli prekročiť odporúčaná dávka, čo by sa mohlo prejaviť na budúci rok na jar nerovnomerným usadením plesne. Vtedy je nutné pleseň vyhrabať a inkriminované miesto posypať vápnom na zníženie kyslosti. Z trávnika je nutné na jar odstrániť aj prebytočnú burinu ako napríklad žihľavu a púpavu.

Čo sa týka vizuálnej a taktiež praktickej stránky, je v poslednej dobe v obľube záhradné osvetlenie, ktoré dodá večernému trávniku správnu atmosféru. Z osvetlenie sú to najmä rôzne solárne svietidlá, ktoré sa dnes vyrábajú v rozličnom prevedení.

Kvety rôzneho druhu dávajú každej záhrade správny výraz

Zvestovanie jari prezrádzajú modré, alebo biele snežienky nasadené v jeseni. Tesne po nich sa objavia cibuľoviny ako napríklad krokusy, modrice, narcisy, hyacinty, a pod. Pokiaľ však spomenuté kvety nevyžadujú niečo špeciálne, také ruže, tak to je iná káva. Musíme najskôr odstrániť zimný kryt a odrezať poškodené a odumreté výhonky. Pripomíname, že záhonové ruže sa zrezávajú viacej než ruže kríčkové. No a najmenej zrezať sa musia tie najmenšie druhy ruží ako napríklad miniatúrne, presnejšie povedané trpaslíčie ruže. Po zrezaní musíme všetky druhy ruží primerane pohnojiť. Jar je časom, kedy sa vysádzajú nové ruže. Najprv skypríme zem, dobre pohnojíme hornú vrstvu a posadíme rastliny vedľa seba v primeranej vzdialenosti.

Viac druhov kvetov, viac farieb v záhrade

Na jar vysádzame aj skoro kvitnúce trvalky. Spomeňme aspoň nádherný tavolín, poniklec, alebo kosatec. Pôdu musíme zryľovať, skypriť a vykopať dostatočne hlboký a široký val. Ten zasypeme kvalitným substrátom. Keďže trvalky vyžadujú dosť veľa vlahy, musíme ich pravidelne a najmä výdatne polievať. Je to okrem iného aj dobrá prevencia pred suchými letnými dňami. Preventívne pôdu okolo trvaliek mulčujeme, kvôli zníženiu výparov a udržaniu vlhkosti v pôde. Bolo by tiež chybou nevysadiť v jarnom období aj sirôtky v rôznych farbách, teda sedmokrásky, nezábudky a klinčeky. Komu stále nebude dosť, ten sa pustí do výsadby begónií a lobélií.

Posvieťme si na rôznych škodcov

V konečnom dôsledku by sme mali našu záhradu ochrániť pred všade číhajúcimi škodcami, ako sú slimáky, drôtovce, byľomor a krtko. Slimák sa najskôr pokúsime zbaviť ekologicky, a teda vysadíme rastliny, ktorého odpudzujú. Ak to nepomôže, musíme nasadiť insekticídy a bioinsekticídy. Tie zaberajú aj na drôtovca, ktorý sa práve na jar v larvárnom štádiu zavrtáva do cibulí kvetov a koreňovej zeleniny. Byľomor zase parazituje na okrasných kríkoch a stromoch. Obžiera predovšetkým listy. Aj tu pomôže iba chémia. No a nakoniec ten známy krtko. Ak nezaberie zvukový odpudzovač, jednoducho treba do dier natlačiť handru namočenú v petroleji.

Separator image Uverejnené v Bývanie.