Suchý vzduch nám neprospieva: Zvážili ste kúpu zvlhčovača vzduchu?

Blížiace sa zimné obdobie sa spája s vykurovaním interiérov a spolu s tým aj so suchým vzduchom. Veľmi nízka relatívna vlhkosť vzduchu trápi najmä obyvateľov panelákových bytov, pritom o tom často ani nevedia.

osviezovac

Skúste si zmerať situáciu u vás doma a možno prídete na to, že bez zvlhčovača vzduchu to túto zimu nepôjde.

V suchom prostredí sa nikomu nedarí dobre, zvlášť deťom, ktoré potom trápi ranné škrabanie v hrdle, neustále upchatý nos, posmrkávanie i kašeľ. Varovná je aj suchá pokožka na rukách, popraskané pery či zvýšená únava. Suchý vzduch môže aj za zápaly horných dýchacích ciest, vysychanie sliznice v ústach, nose a následné zníženie imunity. Všetko sa pritom dá nejakým spôsobom ovplyvniť, a to aj suchý vzduch.

Ako prevenciu odporúčajú lekári dodržiavať pitný režim a predovšetkým malým deťom zabezpečiť do izbičiek zvlhčovač vzduchu. Vďaka neustálemu zvlhčovaniu sa klíma v miestnosti vylepší. V zdravšom prostredí sa uľaví nielen ľuďom, ale zamedzíte tak aj zoschnutiu drevených parkiet, nábytku a dokonca sa bude lepšie dariť aj rastlinám.

Ako správne vybrať zvlhčovač vzduchu?

V obchodoch nájdete množstvo druhov domácich zvlhčovačov vzduchu, ktoré sa líšia cenou, ale aj kvalitou. Odporúčame vybrať si predajcu, ktorý prešiel úspešným testovaním, a následne si prístroj prehliadnuť v kamennom obchode. Výber skonzultujte s odborníkom a prípadne aj detským lekárom. Určite sa však oblúkom vyhnite podozrivým lacným výrobkom.

V ponuke obvykle nájdete tri druhy domácich zvlhčovačov vzduchu podľa toho, čím zvlhčujú:

  • Teplou sterilnou parou
  • Chladnou parou
  • Ultrazvukom

Okrem základného delenia nájdete modely, ktoré sú bez regulácie vlhkosti alebo komfortnejšie s reguláciou, prípadne zabudovaným vlhkomerom. Vyberajte určite dôkladne. Predsa len je to výrobok, ktorý vám bude spríjemňovať priestor dlhú dobu.

 

Separator image Uverejnené v Bývanie.