Starostlivosť o drevo v plnej kondícii

Drevo je neustále pracujúci materiál. Okolité podmienky menia jeho vlastnosti a môžu ho oslabiť až na toľko, že utrpí jeho kvalita a vzhľad. Je preto potrebné drevo ošetrovať, čím čiastočne eliminujete nepriaznivé vplyvy prostredia. Obzvlášť, ak je použité v exteriéri. Akú starostlivosť dopriať drevu, aby vydržalo čo najdlhšie v plnej kondícii?

wood

Konzervácia dreva ako najdôležitejší krok

Bez ohľadu na použitie dreva v exteriéri či interiéri je drevo potrebné vždy zakonzervovať. Výnimku tvorí interiérový tatranský profil z červeného smreku či iné drevené prefabrikáty z tejto dreviny, ak budú umiestnené vo vnútorných priestoroch. Majú totiž samokonzervačné vlastnosti. Akékoľvek iné prvky z masívneho dreva vždy ako prvé ošetrite prípravkom nazývaným napúšťadlo. Dostáva sa až do hĺbky dreva, kde likviduje zárodky drevokazných činiteľova následne uzatvára póry dreva, preto sa pod jeho povrch už nedostanú potenciálni škodcovia. Ak by ste ho aplikovali až po ochrannom nátere, napúšťadlo by už nemalo žiaden zmysel. Napúšťadlo pracuje približne hodinku, pričom po tejto dobe sa môžu na povrchu dreva objaviť drobné šupinky. Tie je potrebné odstrániť kefkou s jemným oceľovým vláknom.

Napúšťadlo je dostupné v dvoch farebných alternatívach – bezfarebnej a zelenej. Bezfarebnú odporúčame do interiéru a pre exteriérové drevené prvky, u ktorých chcete zachovať pôvodný vzhľad dreva. Napríklad terasové dosky z dreva. Ak na drevo plánujete naniesť farbu, potom preferujte skôr zelené napúšťadlo.

Pri natieraní pozor aj na ťažšie dostupnejšie miesta

Až po zakonzervovaní dreva môžete nanášať vrchné nátery. Tie existujú vo viacerých alternatívach – ako olej, lak, vosk či farba. Ochranný efekt majú všetky prakticky identický, líšia sa vo výslednom vzhľade dreva. Je vhodné ich aplikovať vždy raz ročne a pred nanesením nového náteru vybrúsením odstrániť ten starý. Obzvlášť pozor si treba dať pri drevených prvkoch, ktoré sú kombinované s kovom, napríklad drevené plotové laty a samorezné skrutky. Drevo v okolí kovu totiž podlieha kazom rýchlejšie a z týchto miest sa ťažšie odstraňuje starý náter či vrchné poškodené vrstvičky dreva. Preto im vždy venujte dostatočnú pozornosť.

Separator image Uverejnené v Bývanie.