Spoločné bývanie – problém, ktorý sa musí vyriešiť v každom vážnom vzťahu

Kedy je vlastne ten správny čas začať spoločne bývať? Na túto otázku presne nedokážu odpovedať ani odborníci. Dávno však neplatí, že spolu partneri začínajú bývať až po svadbe. Hlavné je, aby toto rozhodnutie partneri dobre premysleli a obaja s ním súhlasili. Spoločné bývanie potom dokáže odhaliť hĺbku citov medzi partnermi i odolnosť vzťahu. Nezaobíde sa totiž bez vzájomnej tolerancie a rešpektu. Niektoré vzťahy sa po tomto zásadnom kroku bohužiaľ rozpadnú, pretože spolubývanie partneri skrátka nezvládnu.

How-Couples-Can-Argue-Better

Začiatky spoločného bývania sú rizikové na rozpad vzťahov

Možno sa vám to bude zdať zvláštne, avšak odborníci prišli na to, že spoločné bývanie v manželstve horšie zvládajú tí partneri, ktorí spolu bývali už pred svadbou. V tomto prípade dokonca rastie riziko rozpadu manželstva o 50 percent. A zhruba polovica párov, ktoré spolu začnú bývať, sa rozpadá.

Psychológovia odporúčajú párom vyskúšať spoločné bývanie aj napriek tomu ešte pred svadbou. Partneri tak ľahko zistia, či spolu dokážu žiť každý deň a objaviť tak trochu skrytú realitu. Pozvoľna sa vytratí romantika a naopak sa objavia bežné, každodenné problémy, ktoré je potrebné riešiť.

Kompromisy a ústupky

Spoločné bývanie vyžaduje ústupky zo strany oboch partnerov. Bez komunikácie to nepôjde. Niektoré páry dokonca považujú spoločné bývanie za oveľa dôležitejší krok, ako je vstup do manželstva. Až vtedy, keď sa partneri spoločne nasťahujú, totiž vzniká naozajstný vážny vzťah. Človek sa už pred tým druhým nemôže neustále pretvarovať alebo mu klamať. Zároveň je na čase dať dole ružové okuliare a vidieť realitu.

Ešte predtým, než spolu s partnerom začnete bývať, mali by ste si ujasniť pár základných vecí. Medzi ne patrí otázka financií. Ako to bude s platením nájmu a ďalších výdavkov? A čo hypotéka? Ako budete spoločne pracovať s peniazmi, to si ujasnite čo najskôr.

Pozor na zlozvyky a rituály

Spoločné bývanie odhalí zvyky a rituály partnera. Nezhody potom na seba nemusia nechať dlho čakať. Trebárs ak ste nočná sova, zatiaľ čo váš partner ranné vtáča, môže to byť problém. Neporiadny partner vám zase veľmi nepomôže s upratovaním domácnosti. Uvedomte si, že čím starší človek je, tým horšie sa svojich návykov zbavuje. Ak si na niektoré zvyky svojho partnera nehodláte zvyknúť, urobte s tým niečo už na začiatku vášho spolčeného bývania.

Vyjasnená budúcnosť

Čo najskôr si s partnerom porozprávajte o budúcnosti vášho vzťahu. Čo čakáte od spoločného života? Plánujete svadbu alebo deti? Pokiaľ si spoločnú budúcnosť ujasníte, nebudete neskôr nepríjemne prekvapení, keď sa vaše názory budú líšiť.