Nezabúdajte na starostlivosť o drevo po sezóne

Dátum v kalendári je neúprosný. Po nádhernom lete sa nám pomaličky blíži zimná sezóna, na ktorú treba nachystať nielen seba, ale aj vašu záhradu, plot alebo terasu. Obzvlášť, ak je ich hlavným prvkom prírodné drevo. To je totiž vystavované extrémnym podmienkam, na ktoré je ho potrebné pripraviť.

drevo

Dôkladné zazimovanie drevenej terasy

Azda najdôkladnejšiu údržbu pred zimou si vyžaduje vaša terasa. Tá totiž bola počas leta vystavená extrémnej záťaži, ktorá sa určite prejavila aj na stave povrchovej vrstvy dreva. Preto ju treba ošetriť a zakonzervovať na zimu tak, aby sa povrchové ranky počas zimy nestali dôvodom hĺbkového poškodenia masívu. Terasové dosky z dreva preto ošetríme, a to v niekoľkých základných krokoch:

  • Kompletné odstránenie hrubých nečistôt vrátane tých, ktoré sa nachádzajú v spojoch či lamelách
  • Vystriekanie plochy terasových dosiek vysokým tlakom vody s extrémnym ohľadom na nečistoty v horšie dostupných miestach
  • Kontrola skrutiek, ktorými sú terasové dosky kotvené o poklad z hranolov a ich prípadné dotiahnutie
  • Jemné prebrúsenie povrchu drevených dosiek a odstránenie vzniknutého prachu
  • Nanesenie napúšťadla na drevo a odstránenie jeho prebytku po vyschnutí oceľovou hubkou
  • Aplikácia krycieho náteru – na zimu ideálne vosk alebo lak

Plotové dosky či drevené obklady. Aj tie si vyžadujú údržbu pred zimou

Veľmi podobne ako terase venujeme pozornosť aj ostatným dreveným prvkom, ktoré nie sú kryté pred poveternostnými podmienkami. Najviac zaťažený je plot, ktorý okrem priameho slnečného žiarenia a zrážok musí znášať aj mechanické namáhanie spôsobené nánosmi snehu. Drevené plotové laty preto na zimu pripravíme. Dotiahneme povolené skrutky, vyčistíme vysokým tlakom vody a po jemnom prebrúsení aplikujeme konzervant napúšťadlo a následne vrchný náter.

Údržbu je vhodné dopriať aj altánkom, záhradným domčekom, ale napríklad aj fasáde domu, ak je na jej čiastočnej ploche využitý drevený tatranský profil či iný drevený obkladový materiál.

Separator image Uverejnené v Bývanie.