Ako liečiť reumatické ochorenia čajmi?

Reuma je jedným z najrozšírenejších civilizačných ochorení, ktoré postihuje kĺby ľudí v strednom a vyššom veku. Pojem reuma je však veľmi všeobecný, keďže existuje hneď viac druhov, ktoré sa navzájom líšia príčinou, priebehom a možnosťou rekonvalescencie. Všetky typy reumy majú spoločný jeden znak, ktorý vyplýva aj z prekladu tohto gréckeho slova. Je to bolesť, ktorá sa ťahavým spôsobom šíri takmer do celého tela a predstavuje závažný problém ovplyvňujúci kvalitu života ľudí postihnutých týmto ochorením. Liečba reumy je vo všeobecnosti veľmi náročná, zdĺhavá a žiaľ zväčša neodstraňuje príčinu, len tlmí jej prejavy. V procese liečby a zmierňovania príznakov nachádzajú uplatnenie aj rôzne čaje, ktorých priaznivý účinok je dnes už aj vedecky dokázaný.

arthritis

Zelený čaj na liečbu reumatoidnej artritídy

Najrozšírenejšou a najproblematickejšou formou reumy je reumatiodná artritída. Jej príčiny nie sú dodnes známe, avšak predpokladá sa, že na vznik ochorenia môžu vplývať genetické faktory a prekonané infekcie. Podstatou tohto ochorenia je výskyt protilátok a tkanivových pôsobkov v organizme, ktoré účinkujú proti vlastným bunkám kĺbu, ničia ich a v okolí spôsobujú rozvoj zápalových procesov. Základným znakom reumatoidnej artritídy je bolesť kĺbov, ktorá postihuje kĺby symetricky, najčastejšie v oblasti predlaktia, kde sa vytvárajú typické reumatoidné uzlíky spôsobujúce deformáciu rúk. V procese liečby reumatoidnej artritídy je možné uplatniť aj zelený čaj. Na univerzite v americkom Michigane sa uskutočnil výskum, v ktorom bol použitý extrakt zo zeleného čaju obsahujúci látku so skratkou EGCG a bunky z kĺbu postihnutého reumatoidnou artritídou. Výskum ukázal, že bunky vystavené EGCG dokázali blokovať účinok protilátok a tkanivových pôsobkov, čo znamená, že nimi neboli poškodzované a eliminovala sa možnosť vzniku zápalu v ich okolí. Práve o látke EGCG obsiahnutej v zelenom čaji je aj vzhľadom na tento výskum uvažované ako o možnom terapeutickom prostriedku na liečbu reumatoidnej artritídy. Okrem zeleného čaju pôsobia na kĺby postihnuté reumou priaznivo aj čaje zo žihľavy dvojdomej, púpavového koreňa, vŕby lekárskej či stavikrvi.

green-tea-1233874_640

Niekdajšia choroba vyššej vrstvy

Osobitným prípadom reumy je metabolické ochorenie zvané dna. Je spôsobené nadmernou koncentráciou kyseliny močovej v tele, ktorá sa ukladá vo forme kryštálov v okolí kĺbov a spôsobuje vznik zápalov, v najhoršom scenári aj deformácie kĺbov. Od reumatoidnej artritídy sa líši tým, že postihuje kĺb len na jednej strane tela, pričom najčastejšie sa vyskytuje na nohe, konkrétne na palci. Dna súvisí najmä so stravovaním, keďže v minulosti bola považovaná za chorobu vyššej spoločnosti, kde si mohli dovoliť denne bohaté mäsité jedlá, v ktorých je kyslina močová najviac obsiahnutá. Rovnako však dna môže byť podmienená genetickou poruchou, ktorá spôsobuje znížené odbúravanie alebo zvýšenú syntézu kyseliny močovej v tele. Okrem vyššie spomenutých byliniek môžete na liečbu dny použiť aj nechtík lekársky, bazu čiernu či prasličku.