Koberec do domácnosti: Faktory, ktoré by ste mali zvážiť pred jeho kúpou

Koberce už dávno neslúžia domácnostiam len z praktického hľadiska. Dnes totiž ide aj o dekoratívny doplnok, ktorý do interiéru vnesie farby, ducha a navodí atmosféru. Pred kúpou koberca by ste si ale mali ustáliť základné poznatky.

koberec

Aké materiály poznáme?

Z hľadiska materiálu máte dve možnosti. Prvou je koberec s prírodným vláknom alebo syntetický (umelý) koberec. Na trhu ale nájdete aj kombináciu vyššie zmienených materiálov. Materiál má, samozrejme, vplyv na samotnú cenu aj kvalitu koberca. Koberce s prírodným vláknom sú drahšie a tiež náročnejšie na údržbu. Nenájdete medzi nimi ani také množstvo farieb či vzorov. Nesú sa skôr v prírodných farbách a odtieňoch.

Medzi syntetickými kobercami nájdete materiály ako polypropylén, polyamid, polyester. Každý sa vyznačuje špeciálnymi vlastnosťami, vo všeobecnosti sú však jednoduchšie na údržbu, odolnejšie a stálofarebné.

Samostatnou kategóriou sú koberce z viskózy. Viskóza sa vyrába z lanolinu, čiže sa jedná o prírodný produkt, ktorý sa následne len umelo dofarbí. Cenovo je prijateľnejší ako vlna, ale jemnosťou sa jej vyrovná.

Koberec s nízkym alebo vysokým vlasom?

Platí, že čím je vlas vyšší, tým kratšia je životnosť koberca. Koberce s vysokým vlasom sú náročnejšie na údržbu. Nemali by ste ich teda umiestňovať do miestností, ktoré sú frekventované a koberec tak podlieha námahe a záťaží. Meraný alebo kusový koberec s vysokým vlasom môžete umiestniť napríklad do spálne, zatiaľ čo ten s vlasom krátkym sa hodí do obývacej miestnosti.

Typ koberca

Môžete si zaobstarať klasický kusový koberec, ktorý umiestnite pod konferenčný stolík, do chodby, do spálne a podobne. Alebo meraný koberec, ktorý zas slúži ako podlahová krytina.

Vzory koberca

Na trhu nájdete rôzne vzory a dizajny. Môžete si vyberať z tmavých farieb a výrazných vzorov, ktoré opticky zmenšujú miestnosti. Alebo zo svetlých farieb a jemných vzorov, ktoré zas naopak miestnosti zväčšia. Vyberať si môžete z klasických vzorov, ktoré sa hodia do rustikálnych miestností, alebo z moderných abstraktných kúskov, ktoré zas interiér rozžiaria a pomôžu vyniknúť aj vašej podlahovej krytine – dreveným parketám, linoleu a podobne.

Separator image Uverejnené v Bývanie.