Klasické kino, multiplex, alebo internet?

Nie ďaleko sú časy, keď sme šli okolo kina, pozreli si fotografické upútavky najbližších filmových predstavení a ak sme usúdili, že ide o niečo zaujímavé, rýchlosťou blesku sme dali telefonicky vedieť aj ostatným. Večer sme už všetci netrpezlivo čakali pred kasou, aby nám teta predala lístok a my sa budeme môcť usadiť do hľadiska a prežívať spolu s hlavnými hrdinami dobrodružstvá všakovakého druhu.

kino

Lenže doba sa za posledné roky dosť zmenila. Ani nevieme povedať, či k lepšiemu alebo horšiemu, ale podstatné je, že tie tradičné kiná v ktorých sa premietali celuloidové filmy už hádam všetky do jedného zanikli. Vytlačila ich konkurencia v podobe multiplexov väčšinou situovaných do nákupných stredísk a supermarketov, v ktorých si môže každý kto ide okolo, zájsť do premietacej sály a pozrieť si niečo, na čo má momentálne chuť. Isteže, kde tu ešte nájdeme zabudnuté filmové kluby, kde za chrbtami divákov stále vrčí premietačka, ale je len naozaj otázka krátkeho času, kedy sa aj tie poberú do večného zabudnutia. 

Multiplexy klesajúci záujem o film nevyriešili a ani nevyriešia

No napriek tejto nepochybne kvalitatívnej zmene, multiplexy často bojujú s nízkou návštevnosťou. Kino ako také proste prestalo byť niečím zvláštnym a jedinečným. Možno to vidieť aj na tom, že keď už aj ľudia zavítajú do týchto hypermoderných premietacích miestností, často ani nepočkajú pokiaľ film skončí a odídu tesne pred koncom. Alebo sa znudení presunú do inej premietacej miestnosti, kde na nich čaká zase iný program. Z kina sa tak stalo niečo nezáživné, miesto kde si človek, čakajúci na svoju nákupu chtivú manželku, či deti, kráti čas bezmyšlienkovitým pozeraním toho, čo ho vlastne ani nezaujíma. 

Mnohých návštevníkov odrádza nie príliš vábne prostredie

Taktiež treba povedať, že okrem straty akéhosi čara minulých kín, si dnešné multiplexy odohnali návštevníkov i samotným nevábnym prostredím. Sterilne pôsobiace hľadisko, v sedadlách rozvalení nespratníci, všade neporiadok v podobe rozsypaných pukancov a rozliateho kolového nápoja, a pod. Toto všetko neprispieva k adekvátnej pohode divákov. A tak si mnoho ľudí povie, že oni nikam nejdú a zostanú radšej doma, pripoja sa na internet, kde sa nachádza nepreberné množstvo čohokoľvek, čo uzrelo svetlo sveta vo filmových štúdiách. Od tých, azda najviac preferovaných komerčných trhákov, cez umelecky pôsobivé nezávislé tituly, až po dokumenty pre odborníkov. 

Jedinou nevýhodou je, že si väčšinou nemôžete pozrieť úplné novinky. Každý rok vychádzajú nové filmové megahity, na ktoré sa fanúšikovia tešia už dlhú dobu dopredu. Inak to nebolo ani v roku 2019. Zoznam takýchto filmov si môžete pozrieť napríklad v tomto článku

Absolútnym základom je adekvátne počítačová zostava

Nakoniec, prečo by nie. Stačí zaplatiť istý poplatok, no a potom daný titul stiahnuť do svojho počítača, prípadne si ho pozrie na stránke spoločnosti. Nehovoriac, o tom, že je to ekonomicky výhodnejšie. Akurát je nutné vlastniť počítač s procesorom istého výkonu, kvalitný monitor a ozvučenie, proste všetko to, čo je potrebné na to, aby bol filmový zážitok zážitkom. Ono, dá sa pozerať stiahnutý film aj na bežnej PC zostave, alebo lacnom notebooku, prípadne tablete, či v krajnom prípade cez mobilný telefón s dotykovou obrazovkou, ak niekto niekde práve cestuje a chce si krátiť cestu. Rozhodne ale, čím výkonnejšia zostava, tým kvalitnejší obraz a zvuk. 

Nič lepšie ako optický internet zatiaľ nevymysleli

Takže, každému podľa chuti a hĺbky jeho peňaženky. Na čom ale neslobodno šetriť je kvalitné internetové pripojenie. Totiž, čím dlhší a technicky kvalitnejší film, tým má väčší objem digitálnych dát z ktorých pozostáva. No a tie dáta sa musia nejakým spôsobom dostať ku koncovému užívateľovi. Ono, dá sa aj veľkokapacitný film stiahnuť na bežnom metalickom internetovom pripojené, ktorých ja u nás na Slovensku azda najviac, ale to by sa jeden načakal. Oveľa prínosnejšie je radšej vsadiť na optický internet. Prostredníctvom neho si každý záujemca o kultúrne vyžitie stiahne behom naozaj krátkeho času film akejkoľvek kapacity.

Skontrolujte si parametre internetového pripojenia

Nakoniec zostáva už iba správne sa rozhodnúť akému poskytovateľovi optického internetu dať prednosť pred tými ostatnými. Jeden z relevantných pomocných činiteľov okrem ceny samozrejme, môžu byť aj konkrétne parametre. Ako ich ale zistiť, keď údaje zverejnené na stránkach poskytovateľov internetu môžu, ale nemusia byť pravdivé? Na to existuje účinný recept. Prihlásiť sa na stránku, toho ktorého poskytovateľa internetu a zmerať si rýchlosť internetového pripojenia. Za pár sekúnd sa na obrazovke ukáže reálna rýchlosť sťahovania dát ( download), odosielania dát ( upload ) a takzvaný ping, čo je zase čas udávaný v milisekundách, potrebný na pripojenia sa na konkrétnu internetovú stránku. 

Dôverovať no preverovať bude platiť aj do budúcnosti

Ak by to niekomu neprišlo ešte stále málo vierohodné, môže si v druhom kole preveriť optické internetové pripojenie cez nekomerčnú internetovú stránku, ktorú prevádzkuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví ( Úvo ). Na nej môže záujemca o internetové pripojenie vidieť skutočné prenosové rýchlosti, zosynchronizovať a komparatívne porovnať s ostatnými užívateľmi internetu v danej konkrétnej lokalite.