Každý mladý človek potrebuje mobilný telefón

Niet nad čím premýšľať. Tak ako dospelák sa v dnešnom svete nezaobíde bez mobilného telefónu, tak aj tie mladšie ročníky nemôžu prakticky bez neho plnohodnotne fungovať. Informácie neustále naberajú na objeme, menia sa závratnou rýchlosťou, a preto musí mať aj dospievajúci člen domácnosti prístup k tým najmodernejším mobilných technológiám ak nechce výrazným spôsobom zaostať pozadu.

4ka

Tento fakt by si mal uvedomiť každý rodič zakúpiť svojej ratolesti mobilný telefón adekvátnej veľkosti a výkonu spolu s primeraným paušálom. Ako na to? Tak v prvom rade treba zájsť do kamennej predajne vybratého mobilného operátora, kde vyškolení zamestnanci poradia s výberom tej akurátnej zostavy. Je vhodné zobrať so sebou aj svojho potomka, aby nedajbože nedošlo pri slávnostnom rozbaľovaní krabice k nemilému prekvapeniu. Lebo predsa len, dospelák môže mať diametrálne odlišné iné predstavy o type a farbe telefónu než jeho sveta skúsený potomok. Niekomu to síce môže byť srdečne jedno, ale väčšina sa chce z princípu odlišovať, tak prečo nevyhovieť.

Mobilný telefón kupujte radšej so svojim potomkom

Ku každému mobilnému telefónu zákonite patrí aj SIM karta, ten maličký mikročip s jedinečným číslom slúžiacim ako identifikátor účastníka hovoru. Predajca zvyčajne ponúkne na výber z viacerých kombinácií a tak nech si mladý muž, či slečna vyberie podľa svojho gusta. Samozrejme, základný kredit umiestnený na karu sotva postačí komukoľvek, nieto večne volajúcim a četujúcim tínedžerom. Mobilní operátori to vedia, a preto ponúkajú možnosť prikúpiť si k nemu nejaký balík dát navyše, alebo prejsť rovno na mesačný, či nebodaj ročný paušál. Rodič sám musí po rozhovore s vlastným dieťaťom zvážiť, čo bude tá akurátne voľba. Prípadne voľbu nechá na čisto na ňom, ale s tým, že si bude finančné záležitosti týkajúce sa mobilného telefónu menežovať sám. Nakoniec, brigád pre mladých je viac než dosť, tak prečo nenaučiť dospievajúceho finančnej gramotnosti.

Finančnej gramotnosti treba učiť dieťa od malička

Keď už má dospievajúci človek ten vytúžený mobilný telefón v vrecku, je maximálne prínosné zo strany rodiča aby mu vysvetlil zvládnuť mobilné technológie, to znamená, že naučiť ho ovládať telefón so všetkými jeho funkciami a zároveň mu poskytnúť nejaké to nesprávne povedané školenie ohľadom zbytočného mrhania kreditu resp. mobilných dát. Totiž, akonáhle dostane do rúk neskúsený tínedžer mobil, začne ho využívať hlava nehlava bez uvedomenia si následkov. A tak zvyčajne hneď po krátkej dobe zistí, že jeho kredit, či paušál je na hrozivom minime. Ono nejaký ten čas potrvá, kým mládežník zistí napríklad rozdiel medzi pevným internetom, ktorý nie je de facto obmedzený, čo sa týka objemu sťahovaných a odoslaných dát, a internetom v mobile, kde predsa len je nutné surfovať s rozumom.

Svet internetu je dobrý sluha avšak zlý pán

Rodič by sa taktiež mal zaujímať aj o to, aké aplikácie sú vhodné pre jeho dieťa. Nemyslíme teraz tie úplne bežné, ktoré sú súčasťou každého mobilného telefónu, ako napríklad kalkulačka, fotoaparát, navigácia, počasie, menové kurzy, a tak podobne. Skôr nám ide o tie internetové, a to najmä aplikácie toľko populárnych sociálnych sieti. Rodič by mal dokázať vysvetliť potomkovi všetky plusy a mínusy internetovej komunikácie. Predovšetkým tým mladším, pretože čím nižší vek dieťaťa, tak tým nižšia jeho uvedomelosť a ostražitosť. A práve na takých čakajú nekalé živly a lapajú ich do svojich osídiel za účelom prekračovania istých morálnych a legislatívnych hraníc. V tomto smere viac než inde platí, že lepšia je prevencia než čokoľvek iného.

Nebezpečenstvo hrozí neustále a preto sa treba mať na pozore

Lenže poznáme to všetci bez rozdielu veku. Môže nám niekto niečo vysvetľovať, upozorňovať nás, aj tak si nedáme povedať a zbytočne riskujeme. No a teraz si predstavte deti, alebo tínedžerov ako na slovo poslúchajú upozornenie rodičov. Akonáhle zostanú samé, ovládne ich zvedavosť a poďho do neprebádaných, no pre nich zaujímavých vôd internetu. Veľakrát ide len o neškodné spestrenie si voľných chvíľ, no niekedy sa môže mladý človek doslova zamotať do osídiel sveta v ktorom ešte nedokáže spoľahlivo rozlíšiť vhodné od nevhodného. A aj keď sa nakoniec stanú obeťou protiprávneho správania zo strany iných ľudí, málokedy sa posťažujú rodičom. Skôr svojím vrstovníkom a spolužiakom, a tak rodina nemá prehľad čo ten najmladší člen stvára s mobilom v ruke.

Záchrana v podobe aplikácii určených pre rodičov

Ak by výchova a dohováranie nepomohlo, vývojári ponúkajú na počítačovom trhu niekoľko zaujímavých aplikácií, ktoré dokážu ochrániť deti pred nástrahami internetu. Sú v podstate založené na definovaní nevhodných, resp. nebezpečných typov internetových stránok. Rodič potom oveľa ľahšie dokáže zakročiť a zjednať nápravu. Ale detváky sú veľkí výmyselníci, vždy dokážu nájsť cestičku k tomu zakázanému ovociu. Na to taktiež existuje účinný recept. Niektoré aplikácie nielen, že definujú problematické stránky, ale dávajú možnosť priamej kontroly mobilného telefónu dieťaťa. Rodič po jej nainštalovaní do svojho telefónu sa tak stáva administrátorom a supervízorom v jednom. Vidí v priamom prenose, čo si jeho dieťa prezerá, komu volá, a komu a aké sms správy posiela.