Ako na bolesť chrbta, ktorú netlmia ani bežné lieky?

Mnoho dám trápia bolesti chrbta. A to nielen počas tehotenstva, kedy je chrbtica nadmerne zaťažovaná, no v akomkoľvek období ich života. Často navyše táto bolesť nemá žiadnu príčinu a na jej utlmenie nepomáhajú žiadne bežne dostupné lieky od bolesti. Vtedy existuje veľká pravdepodobnosť, že táto bolesť je iná, než bežná.

backpain

Neuropatická bolesť je vážnym problémom

Bolesť bez objektívnej príčiny je často neuropatická. Znamená to, že jej príčinou je poškodenie nervu alebo nervov, a preto sú na tlmenie tejto bolesti lieky proti zápalu a bolesti väčšinou prikrátke. Navyše, zhoršujúce sa neuropatické bolesti výrazne znižujú kvalitu života a predstavujú dlhodobý a vážny problém, ktorého je potrebné zbaviť sa. Ale ako, keď to pravdepodobne nepôjde bežnými liekmi?

Možnosti liečby

Vyskúšať môžete napríklad zvýšené dávky B vitamínov, ktorých priaznivý efekt na neuropatické bolesti bol dokázaný v klinických skúškach. Ich nevýhodou však je to, že pri ich dlhodobom používaní viac ako 6 mesiacov môžu sami spôsobovať neuropatie, a teda tieto bolesti naopak zhoršovať. Na zbavenie sa tejto bolesti môžete využiť aj alternatívne spôsoby, no uvedomiť si musíte to, že liečba bolesti trvá určitú dobu.

Najčastejšou príčinou neropatickej bolesti chrbta je posunutie platničky, ktorá tlačí na nerv, a teda spôsobuje nepríjemnú bolesť. Jediným riešením, ako sa tejto bolesti zbaviť, je operácia. Dnes však existujú mnohé moderné metódy, ktoré znižujú mieru utrpenia pacienta. Jednou z nich je aj laserová operácia platničky, ktorá sa uskutočňuje cez jeden malý vpich. Po presnej diagnostike a identifikáciI problémovej platničky sa k nej počas operácie lekár dostane malou sodnou s laserom. Laser produkciou tepla odparí tú časť platničky, ktorá tlačí ne nerv, a bolesť tak časom sama ustane. Celý zákrok prebieha v lokálnej anestézii.

Doba regenerácie je veľmi rýchla. Uvádza sa, že do 7 dní sú pacienti plne práce schopní a do niekoľkých týždňov sa už nemusia nijak obmedzovať. Potom si už môžu užívať život plnými dúškami, napríklad využiť relaxačné víkendové pobyty v Maďarsku, či sa dokonca vydať na lyžovačku do Tatier.