Bezlepková diéta u malých detí

Mnohé gastronomické problémy u dospelých sú spôsobené intoleranciou laktózy. Tieto problémy sú nepríjemné, ale nie životu nebezpečné. Intolerancia laktózy sa častejšie objavuje aj u malých detí.

detske

Malé deti a intolerancia laktózy

U detí sa bežne prejaví až v školskom veku. Deti narodené predčasne môžu mať nejaký čas problém produkovať laktázu. Ako následok sú potom častejšie hnačky. Toto obbdobie trvá približne jeden týždeň.

Veľmi zriedka nájdeme prípad, že dieťa sa narodí s intoleranciou. Ak áno, je potrebné nasadiť bezlaktózovú detskú výživu.

Ako rozoznať príznaky u dieťaťa

Najbežnejšie príznaky intolerancie laktózy sú nasledovné:

  • Hnačka
  • Kŕče v brušnej dutine
  • Plynatosť po konzumácií mliečnych produktov

Hoci je intolerancia laktózy v dojčenskom veku zriedkavá, v prípade, že sa symptómy opakujú alebo pretrvávajú, konzultujte to s lekárom. Zároveň môže navrhnúť, čomu sa pri kŕmení dieťaťa vyhýbať.

Dá sa intolerancia laktózy liečiť?

Odpoveď je nie. Existujú ale pravidlá, ktoré treba dodržiavať a kvalita života vášho dieťatka sa môže výrazne zlepšiť:

  1. Čítajte etikety na baleniach a príbalové letáky. Legislatíva upravuje popisy výrobkov, preto je vhodné naučiť sa čítať zloženia potravín.
  2. Sledujte reakcie dieťaťa. Niektorí ľudia sú na laktózu vysoko citliví, iní malý obsah laktózy znesú. Na základe reakcií taktiež zistíte, či potravíny s obsahom laktózy v kombinácii s bezlaktózovými potravinami príznaky zmierňujú.
  3. Dbajte na dostatočný príjem všetkých vitamínov. Dôsledkom vysadenia všetkých potravín s obsahom laktózy môžu byť chýbajúce vitamíny ako je vitamín A, D či roboflavín.

Intolerancia laktózy je bežným ochorením. Takmer všetky obchody s potravinami ponúkajú bezlepkové alternatívy k bežným výrobkom. Samozrejme, u detí treba všetky zásadné zmeny v stravovaní prehodnotiť s lekárom.