Benefity a riziká topánok na podpätku

Z estetického hľadiska majú topánky na podpätku svoje pozitíva. Opticky dokážu predĺžiť a zoštíhliť nohy. Dodávajú skrátka svojim nositeľkám eleganciu, ženskosť a zmyselnosť.

fashion-601557_1280

Niektoré ženy nosia topánky na podpätku, aby si dodali sebavedomie. Razom sú totiž o pár centimetrov vyššie, zároveň sebavedomejšie a cítia sa viac atraktívne. Chôdza v takýchto topánkach potom tiež pôsobí pekne. Žena získa správne držanie tela.

Avšak, časté nosenie topánok na vysokých podpätkoch má aj svoje negatíva. Dámy, ak si takéto topánky obúvate každý deň a nosíte ich navyše od rána do večera, hrozia vám zdravotné komplikácie. Pre chrbticu je veľmi ťažké udržať rovnováhu, keď máte na nohách topánky na vysokom podpätku. Okrem chrbtice tiež značne trpia bedrá, bedrá, členky a kolená. Dámy často ani nespájajú bolesti chrbta so svojou obuvou, čo je chyba.

Veľakrát dlhodobé nosenie topánok s vysokými podpätkami pôsobí negatívne na držanie tela. Ľahko dôjde k napätiu chrbtových svalov a preťaženiu kĺbov dolných končatín. Ak ženy zle zvolia obuv, čoskoro sa objavia bolesti kĺbov, oslabenie väzov a svalov dolných končatín, zrútenie klenby či deformácie chodidla.

high-heels-1327021_1280

Topánky na podpätku by nemali vôbec nosiť tehotné ženy a ženy s nadváhou. Pri chôdzi na vysokých podpätkoch sa celá váha totiž prenesie na špičku chodidla, čo by malo v spomínaných prípadoch za následok deformáciu chodidla a prstov. Navyše, u tehotných žien dochádza k hormonálnym zmenám, ktoré majú na svedomí aj zmenu elasticity väzov. Tým sa zvyšuje riziko úrazov v nevhodne zvolenej obuvi.

U žien, ktoré nosia denne topánky na podpätku, sa zvyšuje riziko vzniku artrózy a opuchov. Zároveň sa zhoršuje postupne hybnosť kĺbov.

Pri chôdzi na vysokých podpätkoch existuje riziko úrazov. Či už sa jedná o vyvrtnutý členok alebo napríklad o narušenú achilovku. Väčšinou je na vine nespevnené svalstvo nôh a nevhodne zvolená obuv.

Dámy, či už nosíte topánky na podpätku každý deň, alebo len občas, myslite vždy najmä na svoje pohodlie. V topánkach by ste rozhodne nemali trpieť, musia vám skrátka sedieť.