Aký typ masívu zvoliť na podlahu, stenu či na terasu?

Aj v dnešnej dobe plnej moderných materiálov sa pri zariaďovaní domácnosti azda najčastejšie využíva drevo. A to v jeho prirodzenej forme, teda ako drevený masív. Ten možno získať opracovaním rôznych drevín, pričom niektoré sú vhodnejšie na použitie na podlahe, iné na stene a iné zas v exteriérom priestore.

masív

Masív na drevené obklady stien

V prípade drevených obkladov na steny sa najčastejšie stretávame s dvoma základnými drevinami – severským smrekom a červeným smrekom. Sporadicky sa využíva aj drevo borovice. Prvé uvedené sú vhodnejšie, pretože ich drevo rastie vo vyšších nadmorských výškach a má prirodzene vyššiu hustotu. Síce pracuje, ale nie až tak intenzívne ako drevo borovice. Ak sa rozhodujete pre tatranský profil do interiéru, odporúčame vám najmä severský smrek. Jeho farba je veľmi prirodzená, skôr do svetlých bielych tónov, a teda je v priestore bytu či domu univerzálne kombinovateľná. Drevo červeného smreku má skôr ružovkasté odtiene, čo môže byť menší problém najmä pre modernejšie priestory.

Obklady stien ako tatranský či zrubový profil sa často využívajú aj v exteriéroch, kedy je skôr odporúčané práve drevo červeného smreku. Najmä z dôvodu, že má schopnosť sa samo konzervovať, a teda aj v náročných podmienkach vydrží dlho v bezchybnom stave.

Čo preferovať na drevenú podlahu?

Síce sa v súčasných interiéroch ako podlaha využívajú skôr laminátové či vinylové napodobneniny drevených podláh, svojich priaznivcov si stále udržiava aj tá klasická drevená dlážkovica. Je ideálna do domácnosti s alergikmi, keďže na rozdiel od jej uvedených alternatív, nevíri prach.

Najlacnejšou možnosťou drevenej podlahy je masív zo smreku obyčajného, avšak ten prináša veľa nevýhod. Jednak mäkké drevo náchylné na rýchle opotrebenie a takisto veľké množstvo hŕč. Tie zvyknú z paluboviek vypadávať, pričom sa nevytvorí práve oku lahodiaca štruktúra. Borovicové palubovky majú mierne ružovkastú farbu a sú odolnejšie a tvrdšie ako tie zo smreku obyčajného. Vyznačujú sa výraznou štruktúrou , ktorá zapadne skôr do rustikálnejšieho priestoru. Azda najodporúčanejšou verziou dlážkovice je tá z červeného smreku. Vzhľadom na ponúknutú kvalitu odvedie najspoľahlivejšiu službu. Červený smrek je takisto odporúčaný aj pre drevené podlahy v exteriéri, teda najmä na terase. Dosky by však mali mať špeciálne vrúbky slúžiace na lepšie odvedenie vody.

Separator image Uverejnené v Bývanie.